0733582709; 0723699857 clubuloamenilordecaracter@gmail.com
Invitație la educație!

Invitație la educație!

     Clubul Oamenilor de Caracter invită toate școlile doritoare să ne fie partenere în proiectul revistei cu caracter național „Școala Caracterelor – Excelența în Educație!”.      Oferim un spațiu generos – două (2) pagini A4 fiecărei școli doritoare a-și...
Pentru început de drum

Pentru început de drum

PENTRU ÎNCEPUT DE DRUM        Revista ”Școala Caracterelor” – forma de existență publică lunară a Clubului Oamenilor de Caracter presupune interacțiunea simpatizanților și adepților acestei filosofii de viață cu diferitele aspecte teoretice și în special...
Împreună. Construim Mentalități, Schimbăm Destine.

Împreună. Construim Mentalități, Schimbăm Destine.

   Vine un moment în viața fiecăruia în care ceea ce facem trebuie să aibă un rost, un sens, o direcție clară și bine fundamentată. Momentul acela este momentul maturizării efective. Până ce conștientizăm că Timpul este cea mai prețioasă resursă a vieții...
Despre lege, normalitate și a gândi cu propria minte

Despre lege, normalitate și a gândi cu propria minte

Azi, a ne forma propriile opinii și a lua decizii înțelepte pare a fi o îndrăzneală fără margini. Și totuși, indiferent de epoca în care trăim “cel mai mare dar al omului este rațiunea”, după spusele lui Socrate, iar filozoful și scriitorul american Noam Chomsky...
Are sens …?

Are sens …?

Are sens să fim oameni de caracter? Vă invit să răspundeți în început de an la această întrebare. Într-o lume a consumerismului atroce, caracterul mai reprezintă reperul unui om integru, pentru care etica și conștiința sunt ancore de existență sau caracterul ține de...