0733582709; 0723699857 clubuloamenilordecaracter@gmail.com

Sunt Om de Caracter, Mentor și Model de Viață!

Curs online (sau fizic, pentru doritori, dacă va exista dorința unei grupe de minim 24 de cursanți):

  • Sesiunea I, grupele aprilie-iunie 2024

De ce facem acest curs?

   Pentru că ne pasă și ne apasă de rolul real al unui profesor azi.

   Pentru că nu mai putem merge în continuare pe varianta ”bagă capul în nisip ca struțul și mergi mai departe!”

   Pentru că este în joc educația generației copiilor noștri, la fel cum este a copiilor dvs, zi de zi!

Simțim pe pielea și în buzunarul nostru ce înseamnă o țară condusă de oameni fără caracter, fără valori și principii de viață. În fiecare zi suntem uimiți de câte grozăvii se petrec: furturi cu portbagajul, hoții oficiale de tot felul din partea lupilor puși paznici la oi în toate funcțiile oficiale posibile, accidente rezultate din lipsa răbdării, prevenției, din lăcomie și dorința de înavuțire peste noapte.
Toate acestea sunt simptome cronice ale lipsei Oamenilor de Caracter.

   O țară în care Caracterul este uitat, Valorile, Principiile, Credințele și Virtuțiile nu se mai predau premeditat în școli, este o țară fără viitor, sortită pieirii.

   O țară în care infracțiunile de tot felul au devenit obișnuință, derogare legală și justificare pentru ”merge și-așa!” este o țară fără de viitor, din care tinerii vor fugi mâncînd pământul, cum deja o fac, mulți dintre ei.

   O țară în care părinții acestor tineri nu fac nimic pentru a schimba sistemul de educație, mentalitatea și rostul Adevărului, Binelui și Credinței în Muncă, Disciplină, Cinste și Maturitate este o țară care își pierde rostul de a fi un reper de civilizație!

   Vrem o țară altfel, este vremea să învățăm din nou sensul expresiei ”a fi Om de Caracter” în viața de zi cu zi, prin Atitudini, Comportamente, Deprinderi, Obiceiuri și Competențe reale, constructive, durabile, să le asumăm în munca noastră stoică la catedră și să facem din ele repere ale Educației, ale Educației de Caracter, Educației Fundamentelor de Viață, căci această educație poate readuce omul la reperele unei civilizații a Binelui și Adevărului sub toate formele lui.

Tot ce înseamnă azi împlinire personală și profesională ține de cum anume și noi, dascălii, ca oameni dedicați educației, construim Oameni de Caracter! Împlinirea profesională este modul în care toate reperele unui Om de Caracter se așează constructiv în ființa noastră și ne îndreaptă gândurile și faptele pe calea cea bună a Adevărului, Binelui și Credinței în Educație, ca singură cale a devenirii și împlinirii personale.

Clubul Oamenilor de Caracter – o viață cu Sens și Semnificație pentru fiecare

Cu recunoștință, Mentori – fondatori ai Clubului Oamenilor de Caracter,

Ilie Cățoiu  0733582709

Sandu Zamfirescu   0723699857

E-mail: clubuloamenilordecaracter@gmail.com

ÎNSCRIERI

Detalii tehnice 

Z

Perioada de înscrieri

Sesiunea I: până cel târziu în data de 15 aprilie 2024.

Z

Perioada de desfășurare a cursului:

Seria 1: 20-28 aprilie 2024

Z

Formatul cursului

Online, pe platforma cursului (”Moodle”), sincron și asincron.

Z

Cost

Cost per participant: 450 lei.
Cost per grupă – minim 12 cursanți, la inițiativa grupului doritor: 360 lei per participant din grupă.